
SPEAKING CONCERTS
JAZZ SEBASTIAN BACH
19.02.2023
GODZINA 17:00
AUDITORIUM MAXIMUM
KRAKÓW
JAZZ SEBASTIAN BACH
Muzyka Jana Sebastiana Bacha fascynowała wielu późniejszych kompozytorów. Nie oparli się jej także twórcy jazzowi, którzy wielokrotnie opracowywali jego muzykę: Jacques Loussier, Swingle Singers, Modern Jazz Quartet, Oscar Peterson. Przykłady można by mnożyć…
Co fascynowało ich w twórczości lipskiego kantora? To pytanie które sprowokowało nas do stworzenia kolejnego programu z cyklu „Speaking Concerts”. Tytułowy „Jazz Sebastian Bach” będzie niejako pretekstem do szerszego spojrzenia na muzykę Baroku w której improwizacja (podobnie jak w jazzie) była jedną z najbardziej pożądanych umiejętności każdego muzyka
Podczas koncertu odpowiemy na szereg pytań:
- Co to takiego basso continuo?
- Czy można widzieć muzykę?
- Ile funtów można zapisać cyframi?
- Czy Bach był dobrym Band leaderem?
Do udziału w koncercie zaprosiliśmy legendę polskiego jazzu – Andrzeja Jagodzińskiego wraz z jego triem.
W programie koncertu, poza muzyką J.S. Bacha i G.F. Handla znajdą się najnowsze orkiestrowe aranżacje Andrzeja Jagodzińskiego, które wykonamy wspólnie ze wspaniałą orkiestrą Collegium F
Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowią gwarancję niezapomnianego wieczoru
Serdecznie zapraszamy!
SPEAKING CONCERTS

CO TO?
Niepowtarzalny koncert muzyki klasycznej połączony z fascynującym i błyskotliwym wykładem.
PO CO?
By przekonać i otworzyć się na sztukę. By poznać i zrozumieć klasykę. By rozkochać się w muzyce!
JAK?
Poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów, tradycji i szczypty dobrego humoru.
SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.
Jak wyglądają̨ Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze… śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.
Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.
Występują
Wykonawcami koncertu będą m.in.:
Marcin Sompoliński – dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. jest pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, które od blisko dekady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności w całym kraju. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. Więcej informacji
Andrzej Jagodziński
Znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych.
Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Wasowskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii L.van.Beethoven’a.
Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany.
Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.
Agnieszka Wilczyńska – vocal
Aleksander Kunach – tenor
Orkiestra Collegium F – zespół złożony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków – studentów i absolwentów najlepszych polskich Akademii Muzycznych. Pełne pasji interpretacje Collegium F przysporzyły orkiestrze uznania ze strony melomanów i współpracujących z nią artystów. Przez ponad dziesięć lat swojej działalności Collegium F współpracowało z wieloma wybitnymi artystami. Do grona muzyków, z którymi orkiestra miała przyjemność pracować, należą m.in.: AudioFeels, Alicja Majewska, Artur Andrus, Irena Santor, Edyta Górniak, Leszek Możdżer, Tomasz Szymuś, Michał Szpak, Krzysztof Skiba, Bogusław Kaczyński, Andrzej Jagodziński, Marzena Michałowska, Jacek Kortus, Krzysztof Jabloński, Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Iwona Hossa i wielu innych.