Skip to content

SPEAKING CONCERTS

CZARDASZ

15.01.2023

GODZINA 17:00

AUDITORIUM MAXIMUM - KRAKÓW

O wydarzeniu

CZARDASZ – SPEAKING CONCERT Zapraszamy Państwa w magiczną podróż do kolebki Czardasza – narodowego tańca węgierskiego pełnego temperamentu i nieoczekiwanych zwrotów akcji! Taki właśnie będzie nadchodzący Speaking Concert „Czardasz…”podczas którego wspólnie z naszymi artystami przeniesiemy się do Budapesztu!

Tytułowy taniec nie służył tylko i wyłącznie jako tło do energicznych pląsów, stylizacje czardasza możemy znaleźć w wielu operetkach takich kompozytorów jak Kálmán, Strauss czy Lehár. Ale nie tylko!Aby odkryć tą niezwykle emocjonalną muzykę w zupełnie nowy sposób, zapraszamy na Speaking Concert „Czardasz”.

W programie m.in. Czardasz Rozalindy „Klänge der Heimat” z II aktu operetki „Zemsta nietoperza”, V, VI i XV Taniec Węgierski J.Brahmsa, Czardasz z operetki „Cygańska Miłość” Franciszka Lehara i wiele innych.

SPEAKING CONCERTS

CO TO? 

Niepowtarzalny koncert muzyki klasycznej połączony z fascynującym i błyskotliwym wykładem.

PO CO? 

By przekonać i otworzyć się na sztukę. By poznać i zrozumieć klasykę. By rozkochać się w muzyce!

JAK? 

Poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów, tradycji i szczypty dobrego humoru. 

SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Jak wyglądają̨ Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze… śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.

Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.

Występują

Orkiestra Collegium F International

Marcin Sompoliński

dyrygent / prowadzący

Joanna Horodko

sopran

Sara Czureja

cymbały

Marcin Sompoliński – dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. jest pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, które od blisko dekady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności w całym kraju. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.

Joanna Horodko – sopranistka, laureatka i finalistka konkursów wokalnych m.in.: Passau, Sycylia. Solistka teatrów operowych i muzycznych w Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, a także Austrii, Holandii, Belgii i Niemiec. Wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Sara Czureja – cymbały.

Orkiestra Collegium F 

MULTIMEDIA

Partnerzy

SPEAKING CONCERTS

CZARDASZ

15.01.2023

GODZINA 17:00

AUDITORIUM MAXIMUM KRAKÓW

Fundacja Fabryka Sztuki

FREE
VIEW